P.T.i R. "DRAWTUR" Sp. z o.o.
ul. Pięciu Pomostów 1
78 - 550 Czaplinek

Tel.: 602 - 869 - 060
Tel.: 94 - 375 - 5454
E-mail: camping@drawtur.com

POLSKI DEUTSCH ENGLISH

KOGIS

Happy Travel

Travel Shop

M-Camp

Energy Sports

Mrówka Czaplinek

KZP Kolobrzeg

Nurkowanie

Jezioro Drawsko nie jest najbardziej przejrzystym akwenem Polsce, zdarza się, że widoczność dochodzi do 12 m, ale przeważnie bywa mniejsza. Nie ulega jednak wątpliwości, że woda jest bardzo czysta, czego dowodem jest występowanie raków szlachetnych, będących dziś rzadkością w polskich wodach. Dochodzą one tu niekiedy do ogromnych rozmiarów. Pod wodą, poza rakiem szlachetnym, można spotkać tu kraba reliktowego oraz wiele gatunków ryb, w tym sporych rozmiarów szczupaki i węgorze. Inne atrakcje to kilka potężnych głazów narzutowych oraz ogromne ilości powalonych drzew. Prócz ciekawostek naturalnych spotkać można małe "wraczki", głównie łodzi rybackich żaglówek. W niektórych miejscach są prądy podwodne, które mogą dostarczyć niesamowitej zabawy. Mankamentem dla płetwonurków może być duża liczba łodzi rybackich i żaglówek na powierzchni. Nurkowanie bez boi sygnalizacyjnej może być więc dość ryzykowne. Niezbędnym elementem wyposażenia jest także nóż - często można natknąć się na sieci, zarówno te oznaczone, rybackie, jak i kłusownicze.

Nurkowanie nad Jeziorem Drawskim najlepiej rozpocząć od wizyty w bazie Zachodniopomorskiego Centrum Turystyki Nurkowej OCTO ZCTN, która znajduje się w Czaplinku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego DRAWTUR. Przy drodze 163 na Kołobrzeg. Na tle zwykle dość prowizorycznych zabudowań baz nurkowych, budynek którym dysponuje OCTO ZCTN jest wyjątkowo okazały. Solidny, murowany, parterowy domek został przebudowany przed sezonem 2007. Jest tu biuro, sprężarkownia, szatnia, magazyn sprzętu i suszarnia.

Również sprzęt którym dysponuje baza, robi wrażenie: sprężarka ma wydajność 450 l/min, mieszalnik nitroksowy, można tu wypożyczyć akcesoria nurkowe renomowanych firm - wszystko w idealnym stanie. Nurkować można z brzegu albo wypływając na najciekawsze miejsca jeziora 12-osobowym tramwajem wodnym. W bazie można też zapisać się na kurs nurkowania. Na specjalnie przygotowanych przy brzegu platformach szkoleniowych (głębokość 3 i 9m) i torze do ćwiczeń pływalności zdobywają umiejętności nowi adepci nurkowania lub szlifują swe umiejętności już certyfikowani nurkowie. Do tego podziwiać można sztuczną "rafę": system korzeni drzew do złudzenia przypominający rafy koralowe. Baza może też być centrum wypadowym na inne pobliskie jeziora Siecino, Komorze, Pile, Rakowo, Krzemno, Krzemienko i Kaleńskie.

Źródło: Podwodny Świat

Copyright by www.drawtur.com www.domkiczaplinek.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.