P.T.i R. "DRAWTUR" Sp. z o.o.
ul. Pięciu Pomostów 1
78 - 550 Czaplinek

Tel.: 602 - 869 - 060
Tel.: 94 - 375 - 5454

POLSKI DEUTSCH ENGLISH

KOGIS

Happy Travel

Travel Shop

M-Camp

Energy Sports

Mrówka Czaplinek

KZP Kolobrzeg

Czaplinek i okolice

Pełne uroków miasteczko na Pojezierzu Drawskim na południu województwa zachodniopomorskiego, usytuowane jest na przesmyku między jeziorami Drawsko i Czaplino.

Ponadto miasto otaczają jeszcze trzy inne jeziora oraz zielone lasy tworząc niepowtarzalny klimat i miejsce chętnie odwiedzane przez osoby poszukujące aktywnego wypoczynku i prawdziwej przygody. Czaplinek to miejsce w którym nadal można znaleźć cichy spokojny zaułek, uczestniczyć w licznych imprezach kulturalnych i sportowych, skosztować wędzonej sielawy, czy miodu drahimskiego a niezła sieć sklepów pozwala korzystać z atrybutów miasta.

Atrakcje turystyczne

Przez miasto przebiegają prawie wszystkie piesze szlaki turystyczne tego regionu. Wytyczone szlaki rowerowe zaczynają się na czaplineckim rynku i stąd rozchodzą się przez najciekawsze i godne odwiedzenia miejsca.

Czaplinecki kompleks staromiejski, wytyczony u podnóża zamku templariuszy (obecnie znajduje się tam kościółek pw. Św. Trójcy), wraz z przyległymi uliczkami jest charakterystycznym przykładem średniowiecznego układu urbanistycznego. Spacerując uliczkami miasteczka warto zwrócić uwagę na drewniany pomnik rybaka - Pawła Wasznika, który zdobi rynek miejski. Legenda postaci związana jest z zamkiem drahimskim. Będąc w pobliżu koniecznie trzeba odwiedzić Izbę Muzealną w którym pieczołowicie gromadzone są zbiory ukazujące miasto, jakiego obecnie już nie ma. Wschodnią pierzeję rynku zamyka kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św., który zbudowany został w latach 1829-1830 na planie krzyża w stylu o cechach neoromańskich i klasycystycznych.

Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer ponad dwukilometrową promonadą nad jeziorem Drawsko. Przy dobrej widoczności można dostrzec piątą co do wielkości wyspę śródlądową w Polsce Bielawę. Mijając Ośrodek Sportów Wodnych, XIX wieczny budynek Nadleśnictwa dotrzemy do strzeżonego kąpieliska, amfiteatru oraz stadionu.

Niewątpliwie największą atrakcją przyciągającą rzesze żeglarzy stanowi jezioro Drawsko o pow. 1872 ha i głębokości 83 metrów. Liczne zatoki jeziora, półwyspy, wyspy oraz okalające je malownicze wzniesienia pozwalają sprawdzić swoje umiejętności z żaglem, odpocząć i zasmakować ciszy. Dlatego też na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Na jeziorze Drawsko rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych rzeką Drawą im,. Kardynała Karola Wojtyły. Na kajakową wyprawę przez jezioro i dalej Drawski Park Krajobrazowy, poligon drawski i wreszcie Drawieńki Park Narodowy warto zaplanować kilka dni. Miłośnicy spływów kajakowych znajdą w Czaplinku bez trudu sprzęt do wynajęcia i fachową pomoc.

Dobrze zagospodarowane ścieżki przyrodnicze, oznakowane trasy rowerowe, szlaki konne tworzą doskonałe możliwości uprawiania turystyki aktywnej, przybliżają historię geologiczną, świat flory i fauny a przede wszystkim życie dawne i obecne mieszkańców tych ziemi.

Godne polecenia jest poznanie klimatów Żelisławia gdzie od pewnego czasu funkcjonuje program "Żelisławski Zapiecek" w ramach którego mieszkańcy tworzą wyroby z gliny, wikliny. Sikory to niewielka wieś położona w pobliżu Czaplinka, gdzie tworzona jest "Osada Ceramicza" oraz rozpoczyna się szlak kajakowy rzeki Piławy biegnący w okolicach Bornego Sulinowa oraz przez umocnienia Wału Pomorskiego.

Miłośnicy pięknych plenerów koniecznie muszą wybrać się do Żerdna na wieżę widokową zbudowaną w pobliżu Spyczynej Góry. Po drodze koniecznie należy poznać historie Drahimia (obecnie Stare Drawsko) gdzie na przesmyku między jez. Drawsko i Żerdno dumnie prezentują się ruiny zamku joannickiego. Przed wyprawą na Spyczyną Górę należy przygotować się na pieszą wędrówkę (ok. 1,5 km).

Copyright by www.drawtur.com www.domkiczaplinek.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.